Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus
Pristatytas katalogas

 

Lapkričio 8 d. Alantos dvare pristatytas katalogas „Puoštos nosinaitės“, skirtas XIX respublikinės tradicinio siuvinėjimo stovyklos „Žaliasis laumžirgis“ darbams – puoštoms nosinaitėms ir jų šešiolikai autorių pristatyti. Leidinėlyje Molėtų krašto muziejaus etnografė Nijolė Aleinikovienė apibendrina šalies žymių etnologų skelbtus tyrinėjimus apie nosinaičių paskirties tradiciją, saugomus šiuos eksponatus muziejuose, pateikia liaudiškos išminties pavyzdžius iš LLTI Patarlių ir priežodžių kartotekos, pristato iš Alantos dvare veikiančios parodos „Palaimintasis Teofilius Matulionis tėviškėje: autentiškos nuotraukos, laiškai iš sovietinių kalėjimų, relikvijos, maldų liudijimai“ (autorius dailininkas Vaidotas Žukas) Palaimintojui Vyskupui Teofiliui Matulioniui dovanotų su siuvinėtomis monogramomis nosinių fragmentus.

Pristatyme dalyvavo vasarą Naujasodyje vykusioje stovykloje nosinaites puošusios siuvinėjimo tradicinių amatų meistrė Janina Čekelienė, kojinių, pirštinių, riešinių, veltinių, vilnonių siūlų, jų dažymo, galvos apdangalų mezgimo, škaplierių audimo ir senosios tradicinės augalininkystės, žolininkystės, gamtos gėrybių rinkimo ir gilių kavos ruošimo tradicinio paveldo meistrė Aleksandra Stasytienė, tautodailininkė pynėja ir vėlėja Vida Paulauskienė iš Utenos, Ukmergėje gyvenanti tautodailininkė siuvinėtoja Daiva Malinauskienė ir siuvinėtoja bei keramikė Vladislava Vančenkova, kaunietė tautodailininkė tautiniam kostiumui skirtų siuvinėtų dalių ir liturginių rūbų siuvinėtoja Regina Kutienė.  Renginio metu Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė nuoširdžiai pasidžiaugdama darbščiomis, talentingomis ir kūrybingomis Alantos krašto siuvinėtojomis Janina Čekeliene ir Ramute Žiagūniene, atstovavusioms Molėtų rajoną Utenos regiono konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas 2017“, vykusioje spalio 17 – lapkričio 7 d. Zarasuose ir Lietuvos Žemės ūkio ministerijos įvertintoms, kaip geriausioms sertifikuotoms siuvinėjimo amatininkėms, įteikė po puokštę.

Prasminga, kad į Naujasodį, kuriame kuria garsiosios šalies siuvinėtojos, kas vasarą suvažiuoja tradicinio senojo siuvinėjimo saugotojos ir puoselėtojos, ir ieško įkvėpimo senuosiuose raštuose, kad juos atkurtų darbuose šiandienos reikmėms,– kalbėjo Molėtų krašto muziejaus etnografė Nijolė Aleinikovienė.

Viena kitos išsiilgusios viešnios pasidžiaugė viena kitos veikla ir žinia, kad Balninkų stiklo muziejuje ir paveikslų galerijoje eksponuojama stovyklų darbai – siuvinėjimu ir nėrimu puoštos skarelės ir prijuostės.

Nijolė Aleinikovienė
Molėtų krašto muziejaus etnografė

 

 

Viktorijos Kazlienės nuotr.