Tapyba
Molėtų dailės galerija
2022 03 01-04 08
Molėtų dailės galerijoje pristatoma mažiau žinoma žymaus ir įvairiapusio lietuvių menininko Šarūno Šimulyno kūrybos sritis - tapyba. Pasakymas, kad tapyba yra „mažiau žinoma“ gali šiek tiek klaidinti, nes šis dailininkas tapė visą savo aktyvaus kūrybinio gyvenimo laiką. Pirmieji darbai pasirodė dar grafikos studijų Dailės institute (dabar - Vilniaus dailės akademija) metais septintajame dešimtmetyje, vėliau buvo nuosekliai, nuolat, daug tapoma. Tačiau Š. Šimulynas publikos yra labiau žinomas kaip skulptorius ir objektų kūrėjas, freskų ir vitražų meistras, grafikas ir piešėjas, rašytojas ir poetas. Tad parodos pavadinimas, padiktuotas vieno konkretaus paveikslo pavadinimo, veikia kaip nuoroda į dar vieną - paslaptingąją Š. Šimulyno kūrybos pusę. Kita vertus, pačios paslapties esama ir tapybinių kompozicijų atmosferoje, jų nostalgiją keliančiose horizontų linijose ir šešėliuose. Tuo pačiu Š. Šimulyno tapyba yra labai gyva ir gyvybinga, nepaisant tam tikro stilizavimo laipsnio ir dekoratyvumo, - visuomet ekspresyviai virpanti potėpiais, faktūromis, spalviniais deriniais. Minėtame kūrinio pavadinime ir jį inspiravusioje parodos idėjoje paminėtas lapas taip pat yra neatsitiktinis. Ant dviejų kojų - organinės ir neorganinės, stovinčios Š. Šimulyno kūrybos apskritai negalima įsivaizduoti be augalų ir jų sudedamųjų dalių (sėklų, žievių, kamienų, pumpurų, žiedų), mineralų ir uolienų (jų spalvų bei formų). Tapyba taip pat paremta gamtos stebėjimu bei pojūčiu, ji pasižymi siurrealizmo, op ir pop meno, neoekspresionizmo įspaudais bei pėdomis. Stilistiškai menininkas yra artimas savo kartos kolegoms - Valentinui Antanavičiui, Leonardui Gutauskui, Vincui ir Saulei Kisarauskams, Petrui Repšiui, Algirdui Steponavičiui ir Birutei Žilytei.
Paroda „Slaptas lapo gyvenimas“ suteikia progą Molėtų ir visos Lietuvos žiūrovams susipažinti ne tik su mažiau žinomu Šarūno Šimulyno tapybos klodu apskritai, bet ir niekur nerodytais kūriniais konkrečiai: 1962-1992 metų kūrybos laikotarpio.
Kuratoriai: dr. Vidas Poškus ir Aistė Gabrielė Černiūtė
Šarūnas Šimulynas gimė 1939 m. rugsėjo 18 d. Veliuonoje, mirė 1999 m. vasario 2 d. Vilniuje.
1965m. menininkas baigė Dailės institute grafikos specialybę, o po metų -1966 m. tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu. Jis priklausė ir grafikos, ir monumentaliosios dailės, ir skulptūros sekcijoms. Kūrė freskas, vitražus, dekoratyvinius reljefus, skulptūras interjeruose ir atvirose erdvėse.Lietuvos TSR į oficialias sales buvo įleistas 1981 m. Nuo to laiko aktyviai dalyvavo visuose renginiuose. Parodų rūmuose, (dabar - Šiuolaikinio meno centras) galimybė suruošti personalinę parodą buvo suteikta tiktai 1981 m. Iširus Sovietų Sąjungai menininkui plačiau atsivėrė galerijų durys. Nuo 1989 m. iki dabar surengta trylika menininko personalinių parodų. Pradedant pirmąją estampo paroda, kuri įvyko 1961 m., jo tapybos, piešinių ir skulptūrų parodos surengtos Vilniuje, Rygoje, Kaune, Sidnėjuje (Australija). 1986 m. „Vaga“ išleido dailininko eilėraščių knygą „Ledynų motina“. Rašytojų sąjunga 1998 m. išleido pirmąją novelių knygą „Tėvonija“, o 1999 m., po autoriaus mirties, išleista antroji novelių knyga „Rugiuose po obelim“, pažymėta P. Cvirkos premija už geriausią novelių knygą kaimo tematika. 1995 m. Šarūnui Šimulynui buvo paskirta Soroso šiuolaikinio meno centro stipendija, o 1996-1997 m. - Pollock-Krasner fondo (JAV) stipendija. 2007 metais suformuota Vilniaus stipriausių skulptorių kolekcija „Vilnius. Mažoji plastika 2“. Š. Šimulyno darbai taip pat į ją įtraukti ir keliauja per Europą pristatinėdami lietuvišką mažąją skulptūrą. 2007 metais ši kolekcija aplankė Rygą (du kartus), Varšuvą bei Budapeštą.
Šarūno Šimulyno tapybos, skulptūros darbai yra Lietuvos dailės muziejuje (16 darbų), privačiose kolekcijose JAV, Kanadoje, Izraelyje. Vilniuje yra trys nemažos autoriaus kūrinių kolekcijos pas privačius kolekcininkus. Menininko darbai puošia uždaras ir atviras erdves viešose vietose Vilniuje, Panevėžyje, Klaipėdoje, Alytuje, Druskininkuose, Veliuonoje.
Palaidotas Vilniaus Jeruzalės kapinėse.