Birželio 25 d. 18 val. Anykščių sakralinio meno centre-Angelų muziejuje (Vilniaus g. 11) įvyks Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalio atidarymo renginys.
Autorinę muziką atliks jaunųjų džiazo muzikantų kvintetas „21st Century Quintet“, kurį sudaro Davit Avetisyan – saksofonas, Andrius Savčenko – klavišiniai, Danielius Skeivelas – gitara, Artūrs Duckis – bosinė gitara, Mihails Novikovs – būgnai.
21st Century Quintet – jaunųjų Lietuvos, Armėnijos ir Latvijos šalių džiazo muzikantų grupė, susibūrusi 2019 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Jų grojama muzika yra žanrų įvairovės pintis arba muzika be rėmų, kurią sudaro ritmų įvairovė, egzotiška harmonija ir net armėnų liaudies muzikos melodijos, t. y. „Armenian progrssive jazz folk metal“. Kolektyvas rodosi didžiosiose Lietuvos džiazo festivalių scenose: Vilnius Jazz, Kaunas Jazz, Vilnius Mama Jazz, Klaipėdos Pilies džiazo festivalis, Elektrėnai Jazz and Blues festival. Muzikantai publiką pakeri nuoširdžiu, savitu ir kūrybišku jų muzikos skambesiu, energija pulsuojančiomis kompozicijomis. Grupės lyderis saksofonininkas Davit Avetisyan papildo armėnų liaudies muzikos motyvais. Ši jungtis dovanoja klausytojams ypatingą melodinę liniją, leidžiančią džiazo bangomis nuplaukti į egzotiškos, nepažintos kultūros pasaulį.

Nuotr.: Andrius Savčenko (pianinas), Mihails Novikovs (būgnai), Davit Avetisyan (saksofonas), Artūrs Duckis (bosinė gitara), Danielius Skeivelas (gitara). (Muzikantų asmeninio archyvo nuotr.)
2022 rugpjūčio 25 d. 19 val. Utenos kultūros centre – Trombomanija.
„Trombomanija“ – tai lietuvių ir latvių muzikantų projektas, naujas moderniomis aranžuotėmis gerai žinomoms melodijoms lietuvių ir latvių ir liaudies dainoms. Dalyviai: Skirmantas Sasnauskas – trombonas, Lauris Amantovs – trombonas, Vita Rusaitytė – vokalas, Viktors Ritovs – klavišiniai instrumentai, Andris Grunte – bosas, Arkadijus Gotesmanas, Artis Orubs – perkusijos ir mušamieji instrumentai. Kiekvienas ansamblio narys – ryški ir unikali asmenybė, aukštos klasės profesionalas, kūrybingas tarptautinėje scenoje pripažintas muzikantas.
Programoje: V. Rusaitytės, S. Sasanusko ir L. Amantovso aranžuotos latvių ir lietuvių liaudies dainos. Kartu su uteniškiais bus atliekama daina „Tyliai leidžias pavargusi saulė”.
Šio koncerto tikslas – dovanoti klausytojams nepatirtų jausmų, bendradarbiaujant lietuvių ir latvių džiazo muzikantams, sukuriant naują ir įdomų kolektyvą.

Nuotr.: Skirmantas Sasnauskas, Andris Grunte, Vita Rusaitytė, Viktor Ritovs, Artis Orubs, Lauris Amantovs, Arjadij Gotesman. (Muzikantų asmeninio archyvo nuotr.)
2022 rugpjūčio 30 d. Molėtų kultūros centre (Inturkės g. 4) Utenos regiono perkusijos ir džiazo festivalio uždarymo renginys „Muzikinių patirčių pasaulis“
14.00 val. vieno įdomiausių būgnininkų Marijaus Aleksos meistriškumo kursai („master klass“). Tai edukacija apie modernias improvizavimo technikas, kurių pagalba gali sugroti bet ką, ką girdi ar įsivaizduoji.
Lietuvoje to nėra buvę. Perkusijos meistras A. Gotesmanas pirmą kartą istorijoje gros neseniai restauruotu Molėtų krašto muziejaus eksponatu – istoriniu timpanu. Šiam išskirtiniam eksponatui gali būti iki 400 metų. Šis instrumentas galėjo būti naudojamas kaip kunigaikščių Giedraičių giminės karinis būgnas, tarnavęs kaip garsinė priemonė perduoti komandas bei pasididžiuoti kokiais tai pranašumais.
Jau 16–17 a., kai patrankų garsai jau užgožė timpanų skambesį, timpanus imta vadinti liutaurais ir imta jais muzikuoti.
Simboliška, kad senoji karo priemonė tapo muzikine, ypač dabar, kai Ukrainoje – šalyje, kur iki šiol gyva mūsų kunigaikščių Giedraičių atmintis – vyksta karas. Stebuklas, kad ji atgimė naujam gyvenimui, suteikdama inspiraciją muzikos festivaliui.
Timpanas-liutauras prisikėlė naujam gyvenimui paties geriausio aukščiausios kategorijos metalo restauratoriaus Rimvydo Derkinčio, dirbančio Lietuvos dailės muziejaus, Prano Gudyno restauravimo centre, didelių pastangų dėka. Būtent prisikėlė, o ne tik kad buvo restauruotas. „Suprantat, jis niekada jau nebebus muzikos instrumentu“, – iš pradžių sakė R. Derkintis. „Bet aš sugebėsiu juo pagroti,“ – tvirtino A. Gotesmanas. Tada restauratorius Rimvydas atrado žmogų, kuris sugebėjo timpanui pagal visas senąsias technologijas užtraukti šviežią ką tik nudirtos gyvulio odos membraną. Ir ji skambės Molėtuose. Timpanas išliko Videniškių bažnyčioje, nors kažkas jame buvo kūrenęs ugnį ir visiškai suniokojęs.Tai tikriausiai pirmasis ir vienintelis festivalis, kurio idėją nulėmė muziejaus eksponatas, Molėtų krašto muziejuje saugomas istorinis kunigaikščių Giedraičių timpanas.
18.00 val. Arkadijaus Gotesmano vienintelis ir unikalus grojimas istoriniu Molėtų krašto muziejaus timpanu

Nuotr.: Istorinis kunigaikščių Giedraičių timpanas-liutauras, lėmęs Perkusijos ir džiazo festivalio gimimą. Restauratoriaus Rimvydo Derkinčio nuotr.
Marijaus Aleksos koncertas „Muzikinių patirčių pasaulis“.
Marijus Aleksa – muzikos kūrėjas bei vienas ryškiausių būgnininkų Lietuvoje. 10 pastarųjų metų dalyvavo galybėje koncertinių turų, festivalių ir muzikinių įrašų, daugiau nei 40-tyje pasaulio šalių, kartu su tokiomis džiazo muzikos žvaigždėmis, kaip Keyon Harold (JAV), Gilles Peterson’s All Star Band (JK), China Moses (JAV), Dennis Rollins (JK), Anthony Joseph (JK), Femi Temowo (JK), Joe Armon Jones (JK), Ashley Henry (JK), Grammy laimėtoju Bill Laurance (JK) ir daugeliu kitų. 2018 m. išleido savo pirmąjį solinį muzikos albumą pavadinimu „Maps“. Kūriniai iš šio albumo skambėjo BBC1 radijo eteryje, o vinilo plokštelė buvo išparduota Europos šalyse ir Australijoje.
Kartu su Bill Laurance Marijus vedė muzikos kūrybos ir prodiusavimo kursus „Morleys“ koledže Londone. „Tudengi“ festivalio Estijoje ir „Ventspils“ džiazo festivalio Latvijoje metu vedė mušamųjų instrumentų meistriškumo kursus.
2019 m. Marijus Vilniuje atidarė mušamųjų instrumentų muzikos mokyklą „Ritmo mokykla“.

Nuotr. Marijus Aleksa. (Muzikanto asmeninio archyvo nuotr.)
Perkusijos ir džiazo festivalis Anykščiuose, Utenoje ir Molėtuose – tai iš dalies Extended technique idėjų festivalis, kelionė į šių dienų autorinės rašytinės ir improvizacinės, perkusinės ir džiazo muzikos pasaulį.
Parengė Viktorija Kazlienė
+370 682 14595
[email protected]