Kalendorius

„Aukso vainikas 2024“ nominacijos

2023 - 12 - 01

Lietuvos tautodailininkų sąjungos asociacijos – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija ir Vilniaus krašto tautodailininkų meno kūrėjų bendrija, tęsdamos ilgametę tradiciją, kartu su Utenos regiono kultūros įstaigomis devynioliktus metus iš eilės organizuoja konkursinę liaudies meno parodą. Parodomis visų pirma palaikomos ir populiarinamos tos kūrybos kryptys, kurių šaknys remiasi Lietuvos etninėmis tradicijomis. Tokie kūriniai – tai mūsų šalies aukso fondas, užtikrinantis tolesnį liaudies meno gyvybingumą ir tąsą. Konkursinėse parodose vertinama už geriausius penkerių metų laikotarpiu sukurtus vaizduojamojo (skulptūra, tapyba, grafika, karpiniai), taikomojo meno (tekstilė, keramika, medžio dirbiniai, kalvystė, juvelyrika, paprotiniai dirbiniai – margučiai, verbos, sodai) ir kryždirbystės (kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės ir kt.) darbus. Pretendentų atranka vyksta dviem etapais: pirmajame ture geriausi meistrai išrenkami dešimtyje apskričių, o antrajame, respublikiniame, ture trys iš jų – po vieną taikomosios, vaizdinės dailės ir kryždirbystės atstovą – paskelbiami geriausiais metų meistrais. 

Lapkričio 7-30 dienomis Antazavės dvare buvo išeksponuota Utenos regiono konkursinė liaudies meno paroda „Aukso vainikas 2024“. Parodoje, be molėtiškių, dalyvavo Utenos, Zarasų, Ignalinos rajonų, Visagino savivaldybės tautodailininkai, konkursinei parodai pateikę po penkis darbus. „Pasibūkime parodoje – čia gražu ir jauku, daug aukštaitiškos savasties: tautiniai drabužiai, juostos, sodai, kryžių viršūnės, tapyba, karpiniai, raižiniai, siuvinėtos staltiesės“, – ragino parodos organizatoriai. Kam neteko aplankyti ir susipažinti su Molėtų rajono tautodailininkų darbais, pateiktais konkursinei liaudies meno parodai, galima tik pasitelkus vaizduotę tvirtinti, kad paroda yra graži tradicija, skatinanti liaudies meistrų kūrybingumą ir atkreipianti dėmesį į tikrąsias liaudies meno vertybes bei mūsų etninių tradicijų unikalumą.

Į Utenos regioninę parodą puikiai įsikomponavo ir aštuonių molėtiškių, atrinktų į konkursinę parodą autorių, profesionaliai kūriančių liaudies meną, darbai. Taikomosios dailės sričiai atstovavo Veronikos Ivickienės raštuotos kojinės, sertifikuotų tradicinių siuvinėjimo amatininkių Janinos Čekelienės staltiesės, Ramutės Žiagūnienės staltiesės ir rankšluosčiai, keramikės Ritos Kazlienės švilpynės, sodų ryšėjų Loretos Guobytės ir Zitos Spranginienės tradiciniai rištiniai sodai, vaizduojamosios dailės sričiai atstovavo Viktorija Bitinaitė Stankevičienė ir Elena Petrauskienė su tapybos darbais.

Lapkričio 30 d. vyko laureatų pagerbimo šventė, kurios metu buvo išrinkti regiono laureatai ir jų kūriniai į respublikinę „Aukso vainiko“ parodą.

Sveikiname Janiną Čekelienę, parodos sumanytojo Lietuvos nacionalinio kultūros centro apdovanotą specialiu diplomu, regioniniam ture pelniusią Utenos apskrities geriausią metų liaudies meistro vardą, Loretą Guobytę už tradicinius sodus, nominuotą antrąja vieta ir Eleną Petrauskienę už tapybos darbus, pelniusią trečiąją vietą.

Respublikinė „Aukso vainiko“ paroda vyksta Kretingoje, laureatai bus tradiciškai nominuoti ir pagerbti 2024 metų sausio 6 dieną.

 

Informaciją parengė: Nijolė Aleinikovienė