Kalendorius

Genovaitės Jacėnaitės paroda „Baltiškosios dievybės“

2023 - 03 - 16 – 2023 - 05 - 31
Renginio vieta: Etnografinė sodyba ir dangaus šviesulių stebykla

Etnografinė sodyba ir dangaus šviesulių stebykla

Baltiškosios dievybės

Paroda iš Lietuvos etnokosmologijos muziejaus rinkinių

Baltiškosios dievybės – tai keramikės Genovaitės Jacėnaitės (1933-2016) juodosios keramikos kūriniai. Autorė rašė:

„Kai 2000 m. atsitiktinai išgirdau prof. Liberto Klimkos paskaitą apie Lietuvos etninės kultūros šaknis ir senąją lietuvių pasaulėžiūrą, mano mąstymas pasikeitė. Pradėjau domėtis šia tema, rinkti ir gilintis į literatūrą. Pasikeitė darbų tematika, įsigilinau į senovės lietuvių dievų panteoną, pradėjau juos vaizduoti. Kadangi ikikrikščioniškieji mūsų protėviai turėjo kiekvieno darbo dvasinį globėją - dievą ar deivę, pastebėjau paraleles su krikščioniškaisiais šventaisiais, kurie irgi globojo vieną ar kitą gyvenimo sferą. Skirtumas tik tas, kad senovės lietuviai tų dievų neįsivaizdavo žmogaus pavidalu, o krikščioniškųjų šventųjų prototipai buvo gyvenę ir vėliau paversti šventaisiais, todėl vaizduojami realiais asmenimis. Aš padariau priešingai - krikščioniškųjų šventųjų įvaizdžiais pateikiau senuosius dievus. Vaizdavimo stilistiką ėmiau iš liaudiškų skulptūrėlių. Taip susidarė visas senovės lietuvių dievų ciklas. Jame figūras vaizduoju statiškas, naudoju juodąjį degimą. Šia technika norėjau pabrėžti, kad ir mūsų istorinė atmintis tiek kartų deginta ir naikinta, nors ir aprūkusi amžių dūmais, dar gyva. Fonams naudojau gamtines medžiagas - medžio nuopjovas, šiaudų pagrindus, beržo tošį, nes mes esame žemdirbių karta, vis dar nenutolusi nuo gamtos.“

Paroda „Baltiškosios dievybės“, skirta Genovaitės Jacėnaitės 90-osioms gimimo metinėms, veiks iki gegužės 30 dienos.

GENOVAITĖ JACĖNAITĖ (1933-2016)

Gimė 1933 m. birželio 1 d. Kuršėnuose. Keramikė.
1939-1951 m. mokėsi Kuršėnų pradinėje, vėliau - vidurinėje mokykloje.
1951-1957 m. studijavo Vilniaus dailės institute (dabar Lietuvos dailės akademija), keramikos specialybėje. 
G. Jacėnaitės dėstytojai buvo: prof. L. Žuklys, J. Mackonis, doc. L. Vaineikytė, prof. K. Morkūnas, J. Kėdainis, doc. Miknevičienė, prof. J. Mikėnas, L. Strolis.
1957-1999 m. dirbo Lietuvos dailės akademijoje, vyr. laborante, mokymo meistre, vyr. dėstytoja, docente keramikos ir dailės pedagogikos katedrose.
G. Jacėnaitė dirbo Pedagogų profesinės raidos centre, kur dailės mokytojams dėstė piešimą ir erdvinių formų pagrindus.
Kūrybinį darbą dirbo nuo 1957 m.
Menininkė dalyvavo įvairiose taikomosios dailės parodose. 
Surengė 15 personalinių parodų.
G. Jacėnaitės darbų yra įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, Maskvos dailininkų sąjunga, privatūs kolekcionieriai. Padovanojusi – Mažeikių krašto muziejui, Lietuvos etnokosmologijos muziejui, Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Keramikė domėjosi lietuvių etnine kultūra.