Kalendorius

XXVI-osios respublikinės tradicinio siuvinėjimo stovyklos „Žaliasis laumžirgis“ parodos atidarymas

2024 - 07 - 19
Renginio vieta: Alantos dvaro muziejus - galerija

Molėtų krašte vis sistemingiau puoselėjamas siuvinėjimas – senasis lietuvių nematerialaus kultūros paveldo amatas, kai kūrybos procese atrandamos siuvinėjimo paslaptys ir sukuriami unikalūs įvairios paskirties darbai. Besibaigiant 2023 m. tradicinio siuvinėjimo stovyklai „Žaliasis laumžirgis“ nuspręsta, kad XXVI-oji stovykla bus skirta „terbai“ – maišeliui, krepšiui – siuvinys tapo aktualus išaugus susirūpinimui dėl plastiko poveikio aplinkai, kai aktyviai skatinamas ekologiškumas ir tvarumas – kilo poreikis praktiškai atliepti šių dienų lūkesčius ir turėti savo rankomis pasiūtą ir dekoruotą originalų, kasdieniniame gyvenime naudojamą lengvai prižiūrimą medžiaginį aksesuarą, be kurio neapsieinama nė vienuose namuose. Iš didelio buityje naudojamų maišelių pasirinkimo tradicinio siuvinėjimo stovyklai pasirinkta duonai nešti, laikyti ar dovanoti skirta „terba“. Nes duona – svarbiausias maistas, lydintis žmogų nuo lopšio iki karsto, nes su duona vis dar tradiciškai sutinkame garbingą svečią, nes ne taip seniai šeimininkė savo duonos nešdavosi į svečius ir parsinešdavo kaimynės duonos, nes namuose likę vaikai buvo apdalijami duona – „kiškio pyragu“, nes elgetos duoną dėdavo į atskirą, duonai skirtą krepšį, nes net „Lietuvių k. žodyne“ yra Alantoje užrašytas posakis „Seniau valgydavo iš aruodo, o dabar iš terbos (juok. iš parduotuvės) Aln.“

Tęstinė stovykla subūrė ankstesniuose mokymuose dalyvavusias siuvinėtojas, naujos dalyvės apie stovyklą sužinojusios iš žiniasklaidos, interneto paskyrų, sėkmingai prisijungė. Viso dvidešimt: iš Vilniaus, Ukmergės, Utenos, Rokiškio, Kelmės, Šiaulių, Telšių, Molėtų. Renatos Druskytės pasiūto ir išsiuvinėto darbo sulauksime net iš Londono. Nėra abejonių, kad ir šiemet populiarioje stovykloje bus kuriami darbai, dalijamasi patarimais, gaunama teorinių žinių, kurias seminaro dalyvėms paskleis meno kūrėja Virginija Kasparavičiūtė. Šiais metais stovykloje dalyvaus ir VO Alantos bendruomenės centro Vaikų dienos centro „Daigelis“ vaikai, kurie bus mokomi pradmenų – kirpti, įsiūti sagą, siuvinėti.

Jaunuomenei ši stovykla ne tik edukacinė, bet ir socialinių įgūdžių, bendravimo su skirtingo amžiaus žmonėmis ir empatijos lavinimo „mokykla“.

Šių metų respublikinė tradicinio siuvinėjimo stovykla „Žaliasis laumžirgis“ vyks 2024 m. liepos 15-19 dienomis Alantoje Aukštaitijos profesinio rengimo centre. Pagrindinė stovyklos mintis – pagerbti kasdieninę mūsų duoną. Susirinkusios meistrės dekoruos drobinį maišelį duonos laikymui.

Organizatoriai: VšĮ Molėtų krašto muziejus, Molėtų rajono tautodailininkų draugija

Projekto partneriai: LTS Vilniaus bendrija Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija, Alantos vaikų dienos centras „Daigelis”

Rėmėjai: Lietuvos Kultūros taryba, LTS Vilniaus bendrija Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija, Molėtų rajono  savivaldybė

„Žaliojo laumžirgio” šventė liepos 19 d. 13 val. Alantos dvaro muziejuje-galerijoje