Facebook
tree
en
Darbuotojams
Molėtų
krašto
muziejus
Knygų pristatymas

 

 

Knygos „Molėtai 1919-2018“ pristatymo akimirkos

 

Terezos Šakienės nuotr.

 

Žengdami į naują nepriklausomybės šimtmetį, molėtiškiai parengė ir išleido fotoalbumą su išplėstiniais paaiškinimais apie praėjusio Molėtų rajono šimtmečio istoriją. Šio leidinio tikslas senųjų fotovaizdų kalba pateikti, kaip keitėsi, vystėsi Molėtų kraštas, kokie istoriniai įvykiai, kokios asmenybės lėmė pasikeitimus, kuo Molėtai ypatingi.

Leidinio rengėjai peržiūrėjo Lietuvos centrinio valstybinio archyvo, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Lietuvos literatūros ir meno archyvo, Utenos kraštotyros muziejaus fotoarchyvų fondus, daug dirbo su kolekcininkais, fotomenininkais, kraštiečiais bei Molėtų gyventojais, kad galėtų atrasti niekur neskelbtų, nematytų istorinių Molėtų krašto nuotraukų.

Fotoalbumą „Molėtai 1918–2018“ sudaro septyni skyriai: Molėtų kraštas Nepriklausomos Lietuvos valstybės metais (1918–1940 m), Giedraičių mūšis. Demarkacinė linija, kirtusi Molėtų krašto teritoriją, Pirmosios sovietinės okupacijos laikais, Nacių okupacinis režimas Molėtuose,                 Molėtai sovietiniu laikotarpiu, Molėtų sąjūdis, Molėtai atkūrus nepriklausomybę. Didžiausias ir įdomiausias skyrius yra pirmasis, atspindintis pirmojo mūsų šalies nepriklausomybės šimtmečio istoriją. Didžiausiais atradimais tapo senosios to laikotarpio panoraminės nuotraukos, kuriose matyti senieji Molėtai iki karo ir gaisrų, su didžiulėmis medinėmis sinagogomis miesto centre, su daugybe medinių pastatų, apie kurių buvimo istoriją dabartiniams molėtiškiams visiškai nežinoma. Ypatingas dėmesys knygoje skiriamas nepriklausomybės ženklams Molėtų krašte. Įdomu bus išvysti fotomenininko Kazio Daugėlos nuotraukas, kuriose užfiksuotos tuometinio prezidento Antano Smetonos vizitai Molėtuose. Bene pati įspūdingiausia to laikotarpio šventė „Tautos diena“, kuri vyko 1938 m. švenčiant Nepriklausomybės dvidešimtmetį, kurioje dalyvavo ne tik prezidentas A. Smetona, bet ir daug tuometinės vyriausybės atstovų, apie kurią rašė tų metų „Lietuvos aido“ vedamasis.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai padėjo parengti medžiagą apie Giedraičių mūšį dėl Vilniaus krašto, o istorikas bei kolekcininkas Gediminas Kulikauskas suteikė teisę viešinti Nacių okupacinis režimo laikotarpio savo kolekcijos nuotraukas.

Turint omeny, kad dar prieš kelis dešimtmečius fotografijos galimybės buvo visiškai kitokios negu dabar, išties įdomu bus skaitytojui išvysti atskirus fotopasakojimus viena ar kita Molėtų krašto istorijos tema. Žymiai lengviau buvo atrasti sovietinio laikotarpio nuotraukų. Dažniausiai jos persunktos būtent sovietine ideologija. Nelengva pasakoti apie sovietinį laikotarpį objektyviai neparodant tik gerosios šio laikotarpio pusės.

Nepriklausomybės šimtmečio kelią per Molėtų kraštą užbaigia šių dienų istorijos nuotraukos. Atrinkti svarbiausius šių dienų istorijos faktus – tai suvokti mūsų gyvenamą laikotarpį. Kaip pasisekė tai padaryti – įvertins būsimas knygos skaitytojas.