Kalendorius

Molėtų krašto muziejus

Atnaujintas ir šiuolaikiškas Molėtų krašto muziejus patraukia kiekvieno praeivio akį. Jau  po 2021 metų viduryje pasibaigusios  rekonstrukcijos į renginius kviečia Molėtų dailės galerija, ekspozicijų salė  ir parodų salė „Broma“. Naujoji Molėtų krašto muziejaus ekspozicija šiandien idėjų ir intensyvių diskusijų etape. O siekiai labai dideli. Mes kuriame naują ekspoziciją,  atraktyvią, informatyvią ir patrauklią lankytojui.

Molėtų kraštas labai turtingas kraštovaizdžio įvairove: ozų ir ežerų dubenys, upių slėniai, aukštapelkės, kalnai ir kalneliai. Tai leis pamatyti rajono geomorfologinę susidarymo seką ir dėsningumus.

Miesto pakraštyje turime unikalų archeologinį objektą: dvi 2,5 tūkst. metų senumo Luokesų polines gyvenvietes. Luokesų ežero dugnas išsaugojo pirmuosius bronzos ir ankstyvojo geležies amžiaus medinius šaukštus, tošinius kibirėlius, tinklų fragmentus, plūdes, bučiaus liekanas ir pan.

Molėtų žemėse klestėjo dvi garsios kunigaikščių giminės – Radvilų ir Giedraičių. Dubingių piliavietėje XV a. pradžioje buvo pastatyta Vytauto pilis. XV a. pab.–XVII a. Dubingius valdė Radvilos. 1547 m. žymiausia Lietuvos moteris gražuolė Barbora Radvilaitė (apie 1520–1551)  praleido Dubingių pilyje šešis ilgus tuoktuvių su kunigaikščiu Žygimantu Augustu laukimo mėnesius. Garsiausia visų laikų meilės istoriją liudija mums palikti įsimylėjėlių susirašinėjimo laiškai iš Dubingių pilies.

Kunigaikščiai Giedraičiai, pradedant Palaimintuoju Mykolu Giedraičiu (g. apie 1425–1485) ir baigiant pasaulyje garsiu intelektualu, Paryžiaus „Kultūros“ žurnalo įkūrėju bei ilgamečiu redaktoriumi Jerzy Giedroyc (1906–2000), nuo LDK laikų davė Lietuvai daug žymių žmonių: aukštų dvasininkų, valstybės veikėjų, mokslo vyrų. Molėtų kraštas didžiuojasi jų paliktais paveldo objektais ir iš čia sklidusia mokslo bei kultūrinės pažangos šviesa.

Nepaprasta mūsų krašto valstybingumo kūrimo istorija: Lietuvą čia kūrė Malvina ir Matas Valeikos, Antanas Jaroševičius.  Prieš Antrąjį pasaulinį karą Molėtų krašte sutartinai skambėjo ne tik lietuvių, bet ir jidiš, lenkų ir kitų kaimynų kalbos. Holokaustas, pokario partizaninis judėjimas, tremtis įsirėžė į mūsų istoriją kaip patys baisiausi įvykiai, po kurių sekė sovietmetis, iš esmės pakeitęs krašto veidą. Su sąjūdžio banga prasidėjo pokyčių metai.

Siekiame naujojoje ekspozicijoje informacinių technologijų  pagalba sukurti patrauklų Molėtų krašto istorijos naratyvą, kad kiekvienas muziejaus lankytojas išgirstų praėjusių laikų žingsnių aidą bei atpažintų ankstesnius  įvykius įprasminančius ženklus.

 

Molėtų krašto muziejus
Inturkės g. 4, Molėtai

Kontaktai: +370 677 95336, moletumuziejausrecepcija@gmail.com

Darbo laikas:
II-VII 9-17 val.
Paskutinis mėnesio trečiadienis – švaros diena.

Galerija